2019 Results

The results are presented below.  You can sort the list by clicking the column headers, or search for a specific position/number/name/time using the search box.

If you are having problems with the table above you can download the results as a PDF file here and as an Excel spreadsheet here.

If you wish to see the 2018 results, go here.

Time Num. Forename Surname Running Club Cat.
1 36:25 276 Phil Skelton Steel City Striders RC M
2 36:54 204 Sam Broomhead Unattached M
3 37:25 139 Tom Shaw Unattached M
4 37:56 66 Stephen Schubeler Steel City Striders RC M
5 38:21 40 Liam Turner Steel City Striders RC M
6 38:38 392 Ben Parkin Holmfirth Harriers AC M
7 39:01 347 Leo Cossham Hallamshire Harriers Sheffield M
8 39:05 325 Lee Nash Penistone Footpath Runners & Athletic Club M
9 39:09 312 Ben Jones Steel City Striders RC M
10 39:14 262 Sam Needham Steel City Striders RC M
11 39:39 366 Clark Hind Holmfirth Harriers AC M
12 39:51 138 Ashley Crow North Derbyshire RC M
13 40:04 20 Kurt Fitch Unattached M50
14 40:23 441 Rob Bakewell Unattached M
15 40:32 284 Lee D'arcy Unattached M40
16 40:40 235 Tony Pearson Unattached M
17 40:40 89 Chris Guy Steel City Striders RC M40
18 40:44 178 Jordan Moat Steel City Striders RC M
19 40:49 350 Peter Twigg Clowne Road Runners Club M
20 41:01 349 Nick Elms Clowne Road Runners Club M
21 41:06 358 Andy Hough Unattached M40
22 41:09 381 Edward Pritchard Holmfirth Harriers AC M
23 41:22 15 Henry Kay North Derbyshire RC M
24 41:44 368 Edward Startup Steel City Striders RC M
25 42:04 31 Daniel Cubitt Steel City Striders RC M
26 42:04 263 Dave Denby-Whittwhitt Unattached M40
27 42:10 111 Daniel Teasel North Derbyshire RC M
28 42:14 165 Matt Beardshall Unattached M50
29 42:41 110 Colin Hardy Steel City Striders RC M40
30 42:56 229 Duncan Robb North Derbyshire RC M
31 43:02 136 Thomas Topham North Derbyshire RC M
32 43:03 335 Michael Sanderson Holmfirth Harriers AC M
33 43:06 259 Matt Hemsley North Derbyshire RC M40
34 43:09 413 Daniel Harpham Clowne Road Runners Club M
35 43:21 60 Bertie Warr Unattached MU20
36 43:23 113 Warren Brown Steel City Striders RC M40
37 43:27 360 Simon Conroy Unattached M40
38 43:33 419 Daniel Driscoll Steel City Striders RC M
39 43:34 117 Jason Lynam Unattached M40
40 43:38 274 Sam Bellamy Unattached M50
41 43:39 65 James Boreman Steel City Striders RC M
42 43:40 177 Steven Smith Steel City Striders RC M40
43 43:43 2 Simon Ross Steel City Striders RC M40
44 43:49 69 Michael Slater Steel City Striders RC M50
45 43:52 230 Kirk Smith North Derbyshire RC M
46 43:59 364 Laura Bassett Unattached F
47 44:04 240 Kruger Fitch Unattached M40
48 44:05 382 Sergei Shkul Steel City Striders RC M40
49 44:08 70 Lucy Broom Steel City Striders RC F40
50 44:10 196 Kevin Dessoy Holmfirth Harriers AC M50
51 44:30 74 Rob Davies Steel City Striders RC M50
52 44:15 286 Rachel Burton North Derbyshire RC F40
53 44:16 304 Ben Elmore Steel City Striders RC M
54 44:17 439 Gary Baker Sheffield Running Club M50
55 44:18 270 Nick Burns Steel City Striders RC M40
56 44:23 200 Kevin Firth Steel City Striders RC M40
57 44:23 375 Mark Essler Unattached M40
58 44:27 28 Michael Squires Steel City Striders RC M50
59 44:35 32 Alex Green Steel City Striders RC M
60 44:36 93 Adam McAuley Steel City Striders RC M40
61 44:47 1 Charlie Field Steel City Striders RC M40
62 44:57 182 Neil Schofield Steel City Striders RC M40
63 45:06 199 Joe Sinnott Steel City Striders RC M
64 45:11 64 Stuart Jones Steel City Striders RC M50
65 45:18 267 Joshua Mitchell Unattached M
66 45:31 324 Regan Hanson Steel City Striders RC M
67 45:33 408 Daniel Pincott Unattached M
68 45:43 167 Claire Grisdale Steel City Striders RC F
69 45:51 26 James Broomhead Steel City Striders RC M
70 45:52 25 Seth Kirby Steel City Striders RC M
71 45:53 119 Fran Cummins Steel City Striders RC F
72 45:57 254 Jessica Penney Unattached F
73 46:00 234 Paul Girdlestone Holmfirth Harriers AC M40
74 46:18 265 Will Lovatt Unattached MU20
75 46:18 244 Ryan Holdsworth Unattached M
76 46:20 455 Nick Watts Unattached M
77 46:24 145 Andrew Little Unattached M50
78 46:26 346 Tom Cossham Unattached M40
79 46:27 16 Steve Irvine Steel City Striders RC M50
80 46:30 137 Robert Dickinson Holmfirth Harriers AC M40
81 46:31 414 David Naisbitt Steel City Striders RC M50
82 46:40 300 James Yorke Sutton in Ashfield Harriers & AC M40
83 46:41 374 Peter Brown Steel City Striders RC M50
84 46:47 114 Will Day Steel City Striders RC M50
85 46:53 212 Caitlin Bradbury Beeston AC F
86 46:54 166 Roger Farnsworth Unattached M50
87 46:56 371 David James Unattached M
88 46:57 41 Luke Turner Unattached M
89 46:58 215 Phillip Mallon Unattached M
90 47:01 387 Jonathan Legon Steel City Striders RC M50
91 47:03 243 David Lownds Unattached M40
92 47:05 147 Karl Beckett North Derbyshire RC M50
93 47:08 430 Philip Howson Steel City Striders RC M50
94 47:09 172 Nicola Rafferty Steel City Striders RC F50
95 47:10 247 Stuart Smith Unattached M40
96 47:15 306 Kenny Strain Unattached M40
97 47:19 173 Paul Raffo Killamarsh Kestrels M40
98 47:29 67 Scott Liddle Steel City Striders RC M40
99 47:33 24 Lyndsey Blunkett Unattached F
100 47:33 297 Jacob Longden Unattached M
101 47:39 359 Simon Currie Unattached M40
102 47:40 42 Jeni Harvey Steel City Striders RC F
103 47:42 135 Maz Kaczmarczyk Steel City Striders RC M40
104 47:43 373 Dominic Sleath Steel City Striders RC M50
105 47:49 71 Simon Lock Notfast RC M40
106 47:50 401 Dan Bell Steel City Striders RC M40
107 47:53 35 Dawn Short Steel City Striders RC F40
108 47:56 227 Simon Broughton Unattached M
109 48:04 361 Simon Deeks Unattached M40
110 48:06 377 Richard Crane Unattached M40
111 48:10 417 Gareth Pert Steel City Striders RC M40
112 48:13 208 Adrian Kirkham Clowne Road Runners Club M50
113 48:14 131 Craig Cantrill Matlock Athletic Club M
114 48:15 330 Dave Miller Unattached M40
115 48:25 292 Ian Whiteley Unattached M40
116 48:27 450 Jonathan Gascoyne Unattached M40
117 48:32 189 Julie Bembridge Steel City Striders RC F40
118 48:37 158 Jason Taylor Unattached M40
119 48:43 180 Ian Fox Unattached M50
120 48:49 134 Colin Fry Unattached M50
121 48:50 5 Matt Broadhead Steel City Striders RC M40
122 48:53 118 Mathew Gould Unattached M
123 48:56 344 Craig Sargeant Unattached M
124 48:57 48 Frances Norman Steel City Striders RC F
125 48:58 68 Chris Hodson Steel City Striders RC M50
126 48:58 130 Jon Paul Harding Unattached M40
127 49:00 384 Sam Keen Steel City Striders RC M
128 49:04 192 Darren Musson Unattached M40
129 49:04 128 Phil Dooley Steel City Striders RC M40
130 49:08 268 Juan Biurrun Holmfirth Harriers AC M40
131 49:12 77 Sarah Allcard Steel City Striders RC F40
132 49:17 423 Craig Argyle Unattached M50
133 49:21 232 David Blakemore Unattached M
134 49:22 323 Chris O'donnell Ripley Running Club M40
135 49:28 55 Alan Dalton Steel City Striders RC M40
136 49:33 75 Stephen Slater Steel City Striders RC M
137 49:36 446 Dot Kesterton Steel City Striders RC F60
138 49:39 106 Malcolm Ward Clowne Road Runners Club M50
139 49:39 239 John Murray North Derbyshire RC M50
140 49:43 176 Luke Smith Steel City Striders RC M
141 49:46 248 Chris Hunt North Derbyshire RC M
142 49:48 260 Matthew Barsby Unattached M
143 49:50 343 Kimberley Bateman Steel City Striders RC F
144 49:54 49 Tom Brooks Steel City Striders RC M
145 50:06 391 Nicola Ross Steel City Striders RC F
146 50:11 418 James Mason Steel City Striders RC M40
147 50:17 8 Matt Taylor Clowne Road Runners Club M
148 50:25 29 Ian Sumner Unattached M40
149 50:29 341 Wayne Plowright Unattached M40
150 50:32 143 Kate Scott Steel City Striders RC F50
151 50:33 424 Robert Booth North Derbyshire RC M60
152 50:36 261 Richard Brewster Unattached M40
153 50:41 238 Anton Newell Sutton in Ashfield Harriers & AC M50
154 50:47 394 Clare Thompson Unattached F40
155 50:54 19 Steven Weston North Derbyshire RC M50
156 50:57 3 Shane Porteous Steel City Striders RC M40
157 50:57 225 Ben Phillipson Unattached MU20
158 50:58 357 Liam Argyle Unattached M
159 50:58 206 Lauren Hamshaw Unattached F
160 51:01 319 Karen Stevens Unattached F40
161 51:01 171 Michael May North Derbyshire RC M40
162 51:09 429 Bethany Kitcher Unattached F
163 51:11 314 Mark Warriner Steel City Striders RC M40
164 51:13 175 Mark Davies Steel City Striders RC M40
165 51:16 428 Ashley Metcalfe Unattached M
166 51:19 253 Jonathan Cundill Unattached M50
167 51:23 63 Philip Swirles Steel City Striders RC M40
168 51:28 454 Barry Corker Unattached M40
169 51:33 410 Jason Newell Spenborough & Dist AC M40
170 51:47 202 Neil Inns Clowne Road Runners Club M50
171 51:50 185 Lee Kostewicz Unattached M
172 51:51 102 Jonathan Ayres North Derbyshire RC M
173 51:59 301 Jon Fuller Unattached M60
174 52:06 339 Ashton Ramsdale Unattached M
175 52:06 405 Loz Harvey Steel City Striders RC M40
176 52:08 86 Mark Smith Unattached M40
177 52:12 436 Lee Rowley Unattached M
178 52:18 7 Paul Taylor Clowne Road Runners Club M50
179 52:21 389 Jason Crabb Unattached M
180 52:21 255 Giles Searby Clowne Road Runners Club M40
181 52:28 169 Colin Bancroft Unattached M40
182 52:34 34 Sarah Witham North Derbyshire RC F40
183 52:34 30 Robert Scriven North Derbyshire RC M40
184 52:41 315 Helen Jones Steel City Striders RC F
185 52:52 245 Carrie Wing North Derbyshire RC F
186 52:56 355 Ryan Salmon Unattached M
187 53:01 242 Andrea Williams Unattached F
188 53:12 257 Shaun Johnson North Derbyshire RC M
189 53:15 18 Lynne Delaney North Derbyshire RC F40
190 53:18 442 Stephen Richmond Beverley AC M60
191 53:19 213 James Finney Unattached M
192 53:19 420 Katy Thornhill Unattached F40
193 53:21 100 Kevin Tomlinson Milltown Milers M50
194 53:26 320 Rob Farrell Unattached M40
195 53:33 277 Rachel Broomhead Unattached F50
196 53:39 369 Rebecca Oakley Unattached F
197 53:39 116 Maria Lynam Wingerworth Wobblers F40
198 53:41 96 Bev Warwick North Derbyshire RC F50
199 53:41 317 Gary Platts Unattached M50
200 53:45 126 Katie Pratt Unattached F
201 53:50 444 Mark Larwood Unattached M
202 53:50 402 John Bridgman Steel City Striders RC M40
203 53:54 412 Tony Saunders Unattached M
204 53:55 264 Craig Lockett Clowne Road Runners Club M40
205 53:59 155 Mel Corby Unattached F40
206 54:04 451 Rob Whittle Unattached M
207 54:14 327 Yvette Mccracken Unattached F50
208 54:14 411 Rob Gregory Unattached M
209 54:18 47 Jamie Stark Unattached M40
210 54:19 129 Robert Butt Unattached M50
211 54:22 309 Nicola Sewell Unattached F50
212 54:23 81 Letitia Hancock Steel City Striders RC F
213 54:27 21 Andrea Coupland Unattached F50
214 54:30 95 Trevor Durham North Derbyshire RC M50
215 54:31 142 Sarah Ward Steel City Striders RC F40
216 54:33 39 Stephanie Street Steel City Striders RC F60
217 54:34 390 Ruth Jacobs Unattached F50
218 54:37 338 Daniel Sayer Unattached M40
219 54:14 231 Emma Norton Steel City Striders RC F
220 54:44 269 John Pummell North Derbyshire RC M50
221 54:52 161 Chris Swan Unattached M40
222 54:57 388 Pamela Leon Unattached F50
223 55:03 90 Morven Lowe Steel City Striders RC F40
224 55:11 376 Tom Wildman Unattached M40
225 55:21 140 Joe Troman Unattached M
226 55:23 164 Nicola Saunders Unattached F40
227 55:29 154 Ruth Toyn North Derbyshire RC F40
228 55:30 285 Christopher Simmons Unattached M
229 55:31 328 Robert Mantle Unattached M40
230 55:36 73 Helen Eberlin Unattached F70
231 55:50 203 Gillian Carter Clowne Road Runners Club F50
232 55:50 223 Craig Brooks Unattached M50
233 55:51 11 Gary Bates North Derbyshire RC M40
234 56:00 219 Lewis Bassett North Derbyshire RC M
235 56:05 336 Naomi Morrison Unattached F40
236 56:06 159 Simon Came Unattached M50
237 56:08 56 Jonathan Riley Derbyshire Dynamos M40
238 56:09 125 Andrew Elliott North Derbyshire RC M50
239 56:09 6 Melanie Baker-Hunt North Derbyshire RC F40
240 56:10 443 Richard Collis North Derbyshire RC M50
241 56:10 50 Karen Swift Unattached F40
242 56:16 168 Dale Swain Unattached M50
243 56:18 12 Martin Cutts Unattached M40
244 56:19 43 Simon Gleadhall Steel City Striders RC M50
245 56:20 440 David Fowkes Unattached M60
246 56:25 51 Steven Lewis Steel City Striders RC M40
247 56:30 228 Jason Riley Kimberley & District Striders M40
248 56:31 148 Sue Beckett North Derbyshire RC F50
249 56:33 432 Lenka Sochor Unattached F40
250 56:36 299 Mel Yorke Sutton in Ashfield Harriers & AC F40
251 56:38 44 Katie Wood Unattached F
252 56:38 367 Stefanie Dickinson Halifax Harriers & AC F40
253 56:40 218 Jonathan Proctor Unattached M
254 56:42 98 Grace Walker Unattached F
255 56:47 186 Ian Melbourne Unattached M
256 56:48 170 David Hicken North Derbyshire RC M60
257 56:50 294 Sally Owen Matlock Athletic Club F50
258 56:56 57 Clive Downing Steel City Striders RC M50
259 56:58 399 Maeve Largey Unattached F
260 57:04 120 Paul Smith Unattached M
261 57:07 217 Adrian Jones Unattached M40
262 57:09 282 Graeme Malcolm Bramley Breezers M
263 57:14 365 Verity Bingham Unattached F
264 57:15 193 Helena Godley Unattached F
265 57:17 275 Susan Hall Unattached F40
266 57:30 452 Gary Allen Unattached M40
267 57:30 316 Craig Jenkinson Unattached M40
268 57:33 415 Elizabeth Longstaff Wingerworth Wobblers F60
269 57:33 342 Loz Burrow Wingerworth Wobblers F50
270 57:36 332 Elena Beard North Derbyshire RC F
271 57:40 112 Lyndsey Petrey Unattached F
272 57:43 438 Beverley Baker Sheffield Running Club F50
273 57:44 80 David Bailey Steel City Striders RC M
274 57:44 310 Christopher Knight Unattached M50
275 57:47 302 Tracey Davies Steel City Striders RC F40
276 57:53 121 Chris Lacey Unattached M
277 57:54 99 Sandy Tomlinson Unattached F50
278 57:57 400 Martin Finch Unattached M40
279 57:58 256 Neil Chaplin North Derbyshire RC M60
280 57:58 271 John Boardman North Derbyshire RC M40
281 57:59 52 Paul Scragg Unattached M40
282 58:05 94 Vikki McAuley Steel City Striders RC F40
283 58:11 353 Rebecca Biggs Unattached F
284 58:12 150 Colin Sinnott Northern Masters AC M60
285 58:14 308 Dave Rooney Steel City Striders RC M
286 58:28 224 Dawn Brooks Unattached F50
287 58:33 33 Rachel Scragg Unattached F40
288 58:43 258 Gemma Morris Unattached F
289 58:48 278 Wioleta Wydrych Unattached F
290 58:49 141 Ashleigh Blount Unattached F
291 58:52 345 Harrison Juhasz Unattached M
292 58:52 251 Jake Twigg Unattached M
293 58:58 289 Claire Mansell North Derbyshire RC F40
294 58:59 295 Caroline Welton Steel City Striders RC F50
295 58:59 447 Sarah Bannister Steel City Striders RC F40
296 59:03 403 Sophie Burrow Unattached F
297 59:04 406 Lynn Windmill Chesapeake Road Runners F40
298 59:27 108 David Lunn South Derbyshire Road Runners M50
299 59:39 296 Alison Smith Holmfirth Harriers AC F40
300 59:41 214 Sophie Ross Unattached F
301 1:00:04 425 Paul Thompson Unattached M40
302 1:00:09 433 Sarah Walton Matlock AC F40
303 1:00:12 416 Sarah Sullivan Unattached F
304 1:00:15 445 Alison Nicholls Unattached F
305 1:00:19 380 David Bownes Steel City Striders RC M60
306 1:00:23 421 Caroline Brash Steel City Striders RC F40
307 1:00:24 422 Peter Brash Steel City Striders RC M50
308 1:00:31 163 Fiona Green Unattached F50
309 1:00:43 283 Jason Payne Unattached M
310 1:00:51 356 Vicky Argyle Unattached F
311 1:00:51 4 Keely Allen Belper Harriers F40
312 1:00:57 210 Kevin Smith North Derbyshire RC M60
313 1:01:02 92 Lindsey Craig Unattached F40
314 1:01:06 105 Ruth Jacks Steel City Striders RC F
315 1:01:07 104 Sara Jones North Derbyshire RC F
316 1:01:08 396 Cath Jackson Unattached F40
317 1:01:12 59 Eleanor Bailey Unattached M40
318 1:01:15 124 Karen Ball North Derbyshire RC F50
319 1:01:44 149 Kevin McKechnie Unattached M
320 1:02:02 363 Caroline Caldecourt Notts Women Runners F40
321 1:02:07 393 Clare Moody Unattached F40
322 1:02:14 152 Michaela Lewis Unattached F40
323 1:02:24 222 Corinne Howse Steel City Striders RC F40
324 1:02:27 291 Cathy Salt Unattached F
325 1:02:27 307 Lucy Horsfall Unattached F
326 1:02:36 273 Paul Rossi Unattached M40
327 1:02:39 272 Chloe Rossi Unattached F
328 1:02:47 383 Catherine Ager Steel City Striders RC F40
329 1:02:57 379 Margaret Guerriero Unattached F
330 1:03:11 290 John Rollett Unattached M50
331 1:03:14 115 Georgina Bell Unattached F40
332 1:03:19 187 Jane Wilson Steel City Striders RC F
333 1:03:29 76 Zoe Dickinson Steel City Striders RC F40
334 1:03:39 151 Mike Bailey Unattached M50
335 1:03:39 83 Sian Thornton Unattached F
336 1:03:40 27 Jane Huws Steel City Striders RC F50
337 1:03:41 9 Rosie Smith Steel City Striders RC F
338 1:03:42 127 Gayle Dooley Unattached F40
339 1:03:50 58 Richard Slater Steel City Striders RC M50
340 1:03:57 82 Jenny Reeves Unattached F50
341 1:04:00 398 Ben Hulett Steel City Striders RC M
342 1:04:01 84 Matthew Winslow Steel City Striders RC M40
343 1:04:31 220 Tracy Sacco Unattached F50
344 1:04:31 221 Cas Sacco Unattached M60
345 1:04:37 62 Martin Evans North Derbyshire RC F
346 1:05:02 395 Roger Lane Wingerworth Wobblers M60
347 1:05:02 23 Joanne Hage Unattached F40
348 1:05:07 329 Liz Mantle Unattached F40
349 1:05:15 426 Julia Joiner Unattached F40
350 1:05:20 354 Hayley Argyle Unattached F
351 1:05:27 427 Pau Rickinson Unattached M50
352 1:05:33 179 Ian Hodson Unattached M40
353 1:05:46 311 Julia Waldron Steel City Striders RC F40
354 1:05:51 78 Paul Donovan Unattached M
355 1:05:55 160 Carol Rhodes Unattached F40
356 1:05:56 448 Tracey Hill Unattached F40
357 1:05:57 183 Sonia Ward Unattached F60
358 1:05:59 313 Cristina Frezzini Unattached F40
359 1:06:00 453 Jade Rose Steel City Striders RC F
360 1:06:10 174 Jonny Stringer Unattached M
361 1:06:11 333 Kelvin Rampton Unattached M40
362 1:06:19 188 Gemma Pinder Unattached F
363 1:06:27 404 Marie Wilkinson Unattached M50
364 1:06:43 449 Amanda Wilbraham Unattached F40
365 1:07:03 378 Laura Sellars Unattached F
366 1:07:04 279 Sara Roberts Unattached F
367 1:07:50 434 Laurence Holmes Unattached M40
368 1:07:55 397 Gisela Cooper Unattached F50
369 1:07:55 385 Jane Naylor Unattached F
370 1:08:41 123 Georgia Ball North Derbyshire RC F
371 1:09:10 409 Helen Crimlisk Unattached F50
372 1:09:38 197 Danny Grove Unattached M
373 1:09:39 198 Emily Grove Unattached F
374 1:09:57 337 Claire Harlow Unattached F
375 1:10:08 348 Alicia Sewell Unattached F
376 1:10:09 122 Hayley Mason Unattached F
377 1:10:39 322 Rebecca Allen Unattached F40
378 1:10:58 266 Jo Lovatt Unattached F40
379 1:11:00 54 Catherine Brailsford Unattached F
380 1:11:01 281 Claire Barley Unattached F
381 1:11:02 352 Clare Slavin Unattached F
382 1:11:03 133 Sally Shuttleworth North Derbyshire RC F50
383 1:11:10 61 Clare Evans North Derbyshire RC F
384 1:11:21 146 Tracey Fishleigh Unattached F40
385 1:12:56 107 Eleanor Bull Steel City Striders RC F
386 1:13:55 287 Oliver Burt Unattached M
387 1:13:58 288 Rachel Burt Unattached F
388 1:14:21 37 Jo Gleig Steel City Striders RC F50
389 1:15:21 153 Kenneth Stringer Unattached M60
390 1:15:32 334 Helen Corkill Unattached F
391 1:16:43 431 Michael Joel North Derbyshire RC M50
392 1:17:22 326 Lisa Farlin Unattached F40
393 1:18:12 226 Sara Shaw Unattached F40
394 1:19:22 233 Melanie Fox Unattached F
395 1:19:23 236 Shelley Gyte North Derbyshire RC F
396 1:24:36 79 Andrew Truby Unattached M
397 1:45:51 184 Christine Swain Unattached F

Supported By RunBritain Scouts Certified Length