2022 Results

The results are presented below.  You can sort the list by clicking the column headers, or search for a specific position/number/name/time using the search box.

If you wish to see the 2019 results, go here.

Time Num. Forename Surname Running Club Cat.
1 0:33:56 317 Dave Archer Unattached M
2 0:34:08 380 Robert Smith Hallamshire Harriers Sheffield M
3 0:34:11 45 Tom Shaw Dronfield RC M
4 0:35:07 8 Liam Turner Dronfield RC M
5 0:35:59 314 Charles Bell North Derbyshire RC M
6 0:36:01 141 Richard Pearson Steel City Striders RC M
7 0:36:40 363 Paul Middlemas Steel City Striders RC M40
8 0:37:20 14 Stephen Schubeler Steel City Striders RC M40
9 0:37:34 34 Seth Kirby Steel City Striders RC M
10 0:38:38 181 Dean McLaughlin North Derbyshire RC M40
11 0:38:42 392 Robert Bishop Dronfield RC M
12 0:38:43 43 Jonathan Cooper Steel City Striders RC M40
13 0:38:47 406 Chris Leach North Derbyshire RC M
14 0:39:20 424 Philip Morris Clowne Road Runners Club M
15 0:39:30 41 Adrian Fisher Steel City Striders RC M40
16 0:39:41 219 Caroline Brock Steel City Striders RC F
17 0:39:57 220 James Storey Steel City Striders RC M40
18 0:40:03 236 Alex Jones Ashbourne RC M40
19 0:40:10 12 Kurt Fitch Unattached M50
20 0:40:14 245 Hayley Gill Matlock Athletic Club F40
21 0:40:32 440 Tom Bassindale Steel City Striders RC M40
22 0:40:48 198 James Furniss Unattached M
23 0:40:54 290 Paul Sadler Clowne Road Runners Club M40
24 0:40:58 335 Ian Watson Matlock Athletic Club M40
25 0:41:03 201 Shaun Goodwin North Derbyshire RC M50
26 0:41:27 386 John Thorpe Matlock Athletic Club M40
27 0:41:37 323 Nick Booker Unattached M50
28 0:41:46 56 Jordan Moat Steel City Striders RC M
29 0:42:03 163 Stephen Mallon Unattached M
30 0:42:21 381 Darren Barnett Steel City Striders RC M40
31 0:42:23 412 Stefan Joyce Derby Athletic Club M40
32 0:42:30 315 Jonathan Fewings Unattached M
33 0:42:33 433 Natalie Neville Hillsborough & Rivelin RC F40
34 0:42:40 156 Neil Schofield Steel City Striders RC M50
35 0:42:50 414 Natasha Dawson South Yorkshire Police AC F
36 0:42:51 334 Charles Atkins Unattached M
37 0:43:00 168 Emma Clossick Steel City Striders RC F
38 0:43:09 251 Tim Holt Steel City Striders RC M40
39 0:43:10 279 Malcolm Rose Penistone Footpath Runners & Athletic Club M60
40 0:43:25 374 Kieran Sowter Unattached M
41 0:43:42 397 Laura Goy North Derbyshire RC F
42 0:43:47 283 Robert Hoffmann Steel City Striders RC M40
43 0:43:53 96 Edward Startup Steel City Striders RC M
44 0:44:00 215 Malcolm Baggaley Steel City Striders RC M40
45 0:44:03 382 Andrew Little Clowne Road Runners Club M50
46 0:44:13 331 Nick White Watford Harriers M50
47 0:44:22 372 Oli Constable Dronfield RC M
48 0:44:33 161 Oliver Pike Penistone Footpath Runners & Athletic Club M40
49 0:44:35 403 Adelle Marsden Kimberworth Striders F40
50 0:44:41 93 Christian Hopkins Handsworth Roadhogs M50
51 0:44:46 265 Richard Blyth Unattached M40
52 0:44:47 400 Duncan Robb North Derbyshire RC M
53 0:44:57 32 Lucy Broom Steel City Striders RC F40
54 0:45:13 196 Chris Pattison Derbyshire Dynamos M50
55 0:45:16 286 DARREN Spibey Matlock Athletic Club M40
56 0:45:18 5 Robert Scriven Matlock Athletic Club M40
57 0:45:22 66 Nick Hails Steel City Striders RC M40
58 0:45:30 275 Emily Baynes North Derbyshire RC F
59 0:45:37 439 Edward Godber Belper Harriers M40
60 0:45:39 436 Jamie Harris Mansfield Harriers M40
61 0:45:40 244 Neil Corker Matlock Athletic Club M
62 0:45:47 257 Chris Forster Biggleswade AC M
63 0:45:48 31 Matt Broadhead Steel City Striders RC M40
64 0:45:52 205 Joseph Sizeland Unattached M
65 0:45:54 298 Nichola McNally Unattached F50
66 0:45:57 420 Georgia Hird City of Sheffield and Dearne AC F
67 0:46:00 91 Paul Taylor Clowne Road Runners Club M50
68 0:46:01 6 Sarah Witham Matlock Athletic Club F40
69 0:46:04 147 James Lamb North Derbyshire RC M40
70 0:46:10 339 Rob Ellis Unattached M
71 0:46:14 387 Craig Heathcote Wingerworth Wobblers M
72 0:46:18 413 Thomas Colton Unattached M
73 0:46:21 120 Sarah Allcard Steel City Striders RC F40
74 0:46:21 352 Richard Carter Steel City Striders RC M40
75 0:46:24 394 Paul Boden North Derbyshire RC M50
76 0:46:30 318 Jason Taylor Mansfield Harriers M40
77 0:46:32 4 Charlie Field Steel City Striders RC M40
78 0:46:44 418 Andrew Battye Woodstock Harriers AC M60
79 0:46:49 194 Robert Harrison Unattached M40
80 0:46:55 106 Adam McAuley Steel City Striders RC M50
81 0:46:56 338 Brian Speed Unattached M50
82 0:47:01 160 Stephen Slater Steel City Striders RC M40
83 0:47:05 202 Jim Rangeley Steel City Striders RC M
84 0:47:09 430 Will Sharp Unattached M
85 0:47:18 272 Fraser Bain Mansfield Harriers M
86 0:47:22 247 Kieren O'Sullivan Unattached M
87 0:47:26 231 Chris Nappin Erewash Valley RC M40
88 0:47:28 206 Dean Shelley Unattached M
89 0:47:36 267 Rob Whittle North Derbyshire RC M
90 0:47:42 345 Ben Firth-Jones Unattached M
91 0:47:46 176 Sam Keen Steel City Striders RC M
92 0:47:50 210 Neal Pates Steel City Striders RC M50
93 0:47:52 375 Neil Yewman Clowne Road Runners Club M40
94 0:47:53 325 Paul Bentley Steel City Striders RC M60
95 0:47:56 307 Neil Halstead Mansfield Harriers M40
96 0:48:02 428 Daniel Bennett Unattached MU20
97 0:48:18 111 James Mason Steel City Striders RC M40
98 0:48:26 243 Dale Peakall Matlock Athletic Club M40
99 0:48:27 187 Ben Watson Unattached M50
100 0:48:33 137 Jacqui Herring Steel City Striders RC F40
101 0:48:34 324 Steve Blake Steel City Striders RC M40
102 0:48:38 223 Martin Brown Wingerworth Wobblers M40
103 0:48:43 329 tom cossham Steel City Striders RC M50
104 0:48:49 404 Karen Zwager Unattached F40
105 0:48:54 328 Eric Latham Steel City Striders RC M40
106 0:48:54 371 Chris Hunt North Derbyshire RC M40
107 0:48:56 260 Katie Gill Steel City Striders RC F
108 0:49:03 128 Cindy Woodhead North Derbyshire RC F50
109 0:49:09 134 Kevin Quinn Unattached M40
110 0:49:10 366 Chris Mallender Unattached M40
111 0:49:11 64 Anthony Foreman Sutton in Ashfield Harriers & AC M60
112 0:49:12 110 Jon-Paul Harding Unattached M40
113 0:49:13 79 David Miller Unattached M40
114 0:49:24 77 Adrian Kirkham Clowne Road Runners Club M50
115 0:49:31 246 Benjamin Toule UKRunChat Running Club M40
116 0:49:34 235 Ben Dorward Unattached M40
117 0:49:49 330 Richard Pegg Steel City Striders RC M60
118 0:49:55 188 Giles Searby Clowne Road Runners Club M50
119 0:50:08 248 Rachael Toon Steel City Striders RC F
120 0:50:14 226 Gregory Bailey Unattached M50
121 0:50:21 313 William Treves Unattached M40
122 0:50:22 212 George Giles Unattached M
123 0:50:30 417 Helen Royles-Jones Steel City Striders RC F
124 0:50:31 11 Matt Taylor Clowne Road Runners Club M
125 0:50:34 271 Louise Lowe Clowne Road Runners Club F40
126 0:50:37 216 Patrick Bean Farsley Flyers M50
127 0:50:39 395 James Ford Unattached M
128 0:51:04 438 Katie Wilbourn Unattached F
129 0:51:05 138 Joe Troman Unattached M
130 0:51:05 261 Sarah Percival Steel City Striders RC F40
131 0:51:06 349 Chris O'Donnell Unattached M50
132 0:51:09 370 Colin Fry Unattached M50
133 0:51:13 416 Kane Hinchcliffe Unattached M
134 0:51:15 269 Pat Goodall Totley AC F60
135 0:51:23 384 Katie Freestone Unattached F
136 0:51:28 293 Mark Norman Steel City Striders RC M40
137 0:51:31 162 James Smith Wingerworth Wobblers M50
138 0:51:39 74 Neil Inns Clowne Road Runners Club M50
139 0:51:43 180 Linda Meyrick Lonely Goat RC F50
140 0:51:45 234 Kate Scott Steel City Striders RC F50
141 0:51:58 407 Jennifer Stuart Unattached F
142 0:52:00 294 Pete Brimson Unattached M50
143 0:52:03 300 Matt Robinson Steel City Striders RC M40
144 0:52:16 190 Jon Fuller Unattached M60
145 0:52:19 426 Kelly Maycock Unattached F40
146 0:52:28 393 Philip Swirles Steel City Striders RC M40
147 0:52:32 383 John Murray North Derbyshire RC M60
148 0:52:39 195 Robert Butt Lonely Goat RC M50
149 0:52:42 229 Kevin Haighton Steel City Striders RC M60
150 0:52:43 399 Paul McWhirter Sheffield RC M40
151 0:52:50 333 Abbie Jennings Unattached F
152 0:52:54 357 Matt Prior Unattached M40
153 0:53:01 242 Atessa Kolanowska Matlock Athletic Club F50
154 0:53:05 388 John Clinton Unattached M50
155 0:53:11 402 Jon Cundill Unattached F50
156 0:53:19 189 Letitia Hancock Steel City Striders RC F
157 0:53:22 306 Michael Hall Holmfirth Harriers AC M50
158 0:53:26 133 Laurence Hill Unattached M40
159 0:53:34 341 Adrian Good Steel City Striders RC M40
160 0:53:45 278 Clare Clements Unattached F40
161 0:53:47 63 Scott Harriman Unattached M40
162 0:53:50 305 Graham Hague Steel City Striders RC M70
163 0:53:53 355 William Alves Unattached M60
164 0:53:54 377 Sue Gauntlett Unattached F40
165 0:54:04 72 Craig Lockett Clowne Road Runners Club M40
166 0:54:14 435 Dave Marsh Steel City Striders RC M
167 0:54:17 274 Stephen Dobbs UKnetrunner.co.UK M60
168 0:54:19 361 Tim Sewell Unattached M40
169 0:54:20 337 Mark Warriner Steel City Striders RC M40
170 0:54:23 350 Colin Shorrock Unattached M70
171 0:54:31 208 Stephanie Street Steel City Striders RC F60
172 0:54:32 362 Sarah Halstead Penistone Footpath Runners & Athletic Club F50
173 0:54:33 409 John Liddle Steel City Striders RC M50
174 0:54:34 227 Daniel Sayer Unattached M40
175 0:54:37 332 Lauren Jennings Unattached F
176 0:54:48 75 Gillian Carter Clowne Road Runners Club F50
177 0:54:50 250 Brian Jenkins Steel City Striders RC M40
178 0:54:58 145 Christopher Smith Steel City Striders RC M40
179 0:55:04 68 Sally Owen Matlock Athletic Club F50
180 0:55:12 358 Jason Lynam Wingerworth Wobblers M50
181 0:55:12 221 Harry Charles Unattached M40
182 0:55:17 398 Johanna Smederod North Derbyshire RC F40
183 0:55:18 421 Heidi Bray Unattached F
184 0:55:28 309 Jason Crabb Fordy Runs Running Club M40
185 0:55:28 214 Nada Ross Steel City Striders RC F50
186 0:55:32 230 Clive Downing Steel City Striders RC M50
187 0:55:38 303 Malcolm Pratt Unattached M60
188 0:55:40 419 Philip Beardsley Fordy Runs Running Club M
189 0:55:40 302 Victoria Johnson Steel City Striders RC F
190 0:55:50 182 Dave Fowkes Unattached M60
191 0:55:56 344 Kate Waddicor Steel City Striders RC F60
192 0:55:57 396 Michelle Bennett Unattached M40
193 0:55:59 29 Andrew Woffindin Steel City Striders RC M50
194 0:56:00 264 Paul Smith Unattached M
195 0:56:05 304 Jan Forrester Matlock Athletic Club F70
196 0:56:08 17 Andrew Elliott North Derbyshire RC M60
197 0:56:17 434 Shaun Johnson North Derbyshire RC M40
198 0:56:31 379 Janna Miller Dronfield RC F
199 0:56:32 389 Rebecca Pickering Unattached M
200 0:56:33 7 Kevin Wong Steel City Striders RC M40
201 0:56:33 369 Peter Callan Unattached M60
202 0:56:34 431 Belinda Stoddart North Derbyshire RC F
203 0:56:35 94 Adam Lenton Handsworth Roadhogs M40
204 0:56:38 401 Elizabeth Longstaff Unattached F60
205 0:56:49 18 Lynn Elliott Unattached F60
206 0:56:53 203 Laura Rangeley Steel City Striders RC F
207 0:56:58 353 Samuel Wilkinson Unattached M
208 0:57:16 225 David Hicken North Derbyshire RC M60
209 0:57:17 390 James Finney Unattached M
210 0:57:18 368 Rebecca Burnand Unattached F50
211 0:57:22 405 Emma Beer Unattached F40
212 0:57:37 437 Lorna Mendelsohn Unattached F40
213 0:57:38 37 Simon Gleadhall Steel City Striders RC M50
214 0:57:41 1 Gary Bates North Derbyshire RC M50
215 0:57:48 415 Simon Dennis Unattached M
216 0:57:49 97 Paul Lowry Unattached M50
217 0:57:51 228 Lyndsey Petrey Unattached F40
218 0:57:54 209 Ian Blackburn Steel City Striders RC M60
219 0:57:55 171 James Yorke Sutton in Ashfield Harriers & AC M40
220 0:58:02 432 Jamie Booth Unattached M
221 0:58:19 185 Mandy Curtis North Derbyshire RC F
222 0:59:11 410 Ruth Sumner Unattached F40
223 0:59:22 296 Miranda Wheatley Unattached F50
224 0:59:40 143 Ian Rookes Clowne Road Runners Club M40
225 0:59:41 144 Jackie Rookes Clowne Road Runners Club F50
226 0:59:51 316 Sam Harrison Unattached M
227 0:59:57 425 Stephanie Dowse Unattached F
228 1:00:02 123 Andy Telford Steel City Striders RC M40
229 1:00:10 113 Gemma Pinder Unattached F40
230 1:00:27 172 Melanie Yorke Sutton in Ashfield Harriers & AC F40
231 1:00:30 273 Caroline Brash Steel City Striders RC F40
232 1:00:32 73 Andrew Simpson Unattached M50
233 1:00:36 105 Vikki McAuley Steel City Striders RC F50
234 1:00:48 312 Alex Evans Dronfield RC F
235 1:00:49 356 Carol Parsons Totley AC F50
236 1:00:52 139 Ashleigh Blount Unattached F
237 1:00:53 20 Dianne Norton Unattached F50
238 1:00:53 354 Chris Knight Unattached M50
239 1:01:04 233 John Berry Unattached M50
240 1:01:05 166 Steven Beard North Derbyshire RC M60
241 1:01:07 360 Angela Bent Buxton AC F60
242 1:01:08 25 Sara Copp Steel City Striders RC F40
243 1:01:12 288 Niki Mills Steel City Striders RC F40
244 1:01:21 266 Dolores Wallis Unattached F60
245 1:01:47 90 Sian Thornton Unattached F40
246 1:02:11 359 Jane Huws Steel City Striders RC F50
247 1:02:15 367 Louise Palmer Unattached F40
248 1:02:16 238 Amanda Crofts Unattached F
249 1:02:22 427 Joanne Cole Unattached F40
250 1:02:24 378 Michael Chenery Unattached M
251 1:02:25 157 Grace Walker North Derbyshire RC F
252 1:02:28 322 Rosie smith Steel City Striders RC F
253 1:02:32 53 Karen Ball North Derbyshire RC F50
254 1:02:46 22 Jo Gleig Steel City Striders RC F60
255 1:02:53 327 Chloe Rossi Unattached F
256 1:02:53 326 Paul Rossi Unattached M40
257 1:02:59 385 Corey Vivian Unattached M
258 1:03:04 270 Jeremy Brayshaw Totley AC M70
259 1:03:26 179 Susan West Unattached F50
260 1:03:38 36 Sarah Walton Matlock Athletic Club F50
261 1:03:40 114 Michaela Lewis Unattached F40
262 1:03:54 336 Paul Smith North Derbyshire RC M70
263 1:04:11 365 Chris Dixon Unattached M
264 1:04:15 268 Jane Corton Unattached F50
265 1:04:28 254 Eleanor Bailey Unattached F50
266 1:04:32 207 Tania Shelley Unattached F
267 1:04:32 289 Lisi Briggs Steel City Striders RC F
268 1:04:42 240 Madeleine Smithson North Derbyshire RC F
269 1:04:47 429 Sarah Smith Unattached F40
270 1:05:23 287 kevin smith North Derbyshire RC M60
271 1:05:39 19 Angela Barnston North Derbyshire RC F60
272 1:05:43 218 Julia Joiner North Derbyshire RC F45
273 1:05:46 102 David Lunn South Derbyshire Road Runners M50
274 1:06:32 297 Emma HOGG Unattached F50
275 1:06:45 282 Ashley Browes Unattached M
276 1:07:06 422 Roger Lane Wingerworth Wobblers M60
277 1:07:29 35 Eleanor Bull Steel City Striders RC F
278 1:07:32 76 Angela Kirkham Clowne Road Runners Club F50
279 1:08:00 310 Marie Wilkinson Unattached F50
280 1:08:02 373 Sophie Armitage Unattached F
281 1:08:02 165 Elena Beard North Derbyshire RC F
282 1:08:12 280 Terrie Coleman Unattached F
283 1:08:17 299 Wayne Michael Sutton in Ashfield Harriers & AC M40
284 1:08:17 423 Kirsty Sanders Sutton in Ashfield Harriers & AC F40
285 1:09:08 237 Angie Gill Lonely Goat RC F50
286 1:09:19 311 Tracey Hill Unattached F40
287 1:09:19 173 Ken Crane Killamarsh Kestrels M70
288 1:09:47 319 Kelly Golden Unattached F40
289 1:10:22 295 Colette Holden Tideswell Running Club F40
290 1:11:04 376 Andrea Hansel-Hides Unattached F50
291 1:11:42 21 Jane Wilson Steel City Striders RC F40
292 1:12:08 346 Rebecca Williams Unattached F
293 1:12:11 224 Amy Gould Unattached F40
294 1:12:12 222 Katy Berry Unattached F
295 1:12:30 291 Tracey Gledhill Steel City Striders RC F40
296 1:12:34 158 Jude Bissell Steel City Striders RC F50
297 1:15:51 408 Emily Lunn Kimberworth Striders F40
298 1:19:27 391 Christopher Bent Buxton AC M70
299 1:21:55 284 Dave Onion Redhill Road Runners M70
300 1:23:06 249 Rebecca Allen Unattached F40
301 1:23:56 277 David Tilley Unattached M
302 1:23:56 276 Samantha Dakin Unattached F40
303 1:25:00 285 Debra Evans Unattached F50
304 1:26:22 343 Liz Cook Team Derby Runner F
305 1:27:43 126 Julie Armstrong Steel City Striders RC F50

Supported By RunBritain Scouts Certified Length